ďalší
článok
Čože? Cyklická žena?
Článok

Čože? Cyklická žena?

kategórie: Zdravie, Ženy, Osobný rozvoj, Ženská cykličnosť |
publikované: 18.10.2015 | autor: Dana-Sofie Šlancarová

Vybavujem si ten okamih ako dnes, hoci už od neho uplynuli tri roky. Boli sme so Šárkou Weberovou (Kotvalovou) na tréningu mladých futbalistov a ako sme tak pozorovali jej syna a ostatných chlapcov, tak sme sa bavili o tom, či tú knihu, ktorú práve prekladáme, môžeme naozaj pomenovať Cyklická žena.

"Je to divné, budú si z toho robiť srandu a hovoriť, či je to žena cyklistická ...," mienila Šárka. Ale čím sa kniha blížila k dokončeniu, tým viac sme si na ten termín zvykali a už sme o inom ani neuvažovali, pretože, priznajme si, preložiť to doslovne podľa originálneho názvu "Optimalizovaná žena" by bolo ešte stokrát horšie.


Za dva a pol roka sa knihy Cyklická žena predalo nielen niekoľko tisíc výtlačkov a e-verzií, ale vznikol aj rovnomenný projekt www.cyklickazena.cz, ktorý dnes pravidelne oslovuje tisíce žien aj mužov v Čechách aj na Slovensku.


Vďaka čomu sa stala Cyklická žena tak populárnou?


Všetky ženy sa v nej totiž spoznávajú. Táto kniha ženám opisuje to, čo veľmi intímne poznajú zo svojho života, ale nikdy ich nenapadlo, že to, čo sa im deje počas mesiaca, môže mať nejaké pravidlá a pravidelne sa opakovať.

Všetky ženy veľmi dôverne poznajú dni, keď sa im do ničoho nechce, kedy sú unavené, nechcú nikoho vidieť a len by spali. A potom inokedy sú zase tak nabité energiou, až sú na svoje okolie netrpezlivé a chcú len pracovať. A inokedy myslia len na svojich milovaných, chcú byť s nimi - a pracovať pre zmenu vôbec nechcú. Niekedy im niečo ide skvele – a o dva dni neskôr im to nejde vôbec ...

A za to všetko môžu ženské hormóny, ktorých hladina sa premieňa každý deň a celý cyklus sa opakuje v rozmedzí jedného mesiaca (cca 28 dní). Hladina hormónov pritom ovplyvňuje, ako sa žena cíti, ako koná, akú má chuť na jedlo a na sex, či sa chce baviť s ľuďmi alebo byť radšej zalezená doma, či je výkonná, alebo či prišiel jej čas odpočívať a dobíjať baterky.

A tomu sa nedá utiecť, ani keď žena berie hormonálnu antikoncepciu, aj tak ju jej cyklus ovplyvňuje. A preto je lepšie mu porozumieť a hrať sa s ním. Viezť sa na cyklickej vlne, ako tomu hovorím ja ...

image

Dana-Sofie Šlancarová, prekladateľka a vydavateľka knihy Mirandy Gray Cyklická žena, zakladateľka projektu Cyklická žena®, lektorka cyklických kurzov a autorka troch kníh o cyklickosti. Tú poslednú, Návod na ženy, napísala so svojím mužom Erikom Hütter.

 

Kniha Mirandy Gray Cyklická žena veľmi detailne opisuje štyri fázy, ktorými žena počas svojho mesačného cyklu prechádza. Každá z nich žene prináša iné príležitosti pre jej život a rast:

  • Predovulačná (dynamická) fáza dáva ženám jasné a racionálne myslenie a fyzickú silu.
  • Ovulačná fáza im prináša schopnosť empatie a porozumenia druhým a zručnosť presvedčivej komunikácie.
  • Predmenštruačná (kreatívna) fáza je pre nich darom prúdiacej kreativity a intuitívnych nápadov.
  • Menštruačná fáza im poskytuje možnosť vidieť vo svojom živote nové cesty a rozhodnúť sa pre radikálne zmeny.


V druhej časti knihy Miranda ženám predkladá takzvaný mesačný cyklický plán, ktorý popisuje veľmi podrobne každý jednotlivý deň cyklu a to, čo ženám v ten deň práve ide a čo im nejde, čomu sa majú ideálne venovať, aby sa cítili dobre ako osobne, tak aj podávali optimálny výkon vo svojom zamestnaní. Ženy si to vďaka nemu môžu ohmatať v praxi - či to majú podobne a či im Mirandine rady fungujú.

Mnoho žien mi od doby vydania tejto knihy (čo bolo vo februári 2013) písalo, že je to kniha, ktorá im zmenila život. Pretože si uvedomili, že sú naozaj premenlivé, že sa naozaj cítia každý deň inak, že sa niekedy cítia skvele a niekedy horšie - a oboje je úplne v poriadku. A pretože sa naučili organizovať svoj život podľa týchto pravidiel a vďaka tomu sa cítia oveľa lepšie a zvládajú toho s radosťou a v pohode oveľa viac. A navyše si to chvália aj ich muži! (A nielen partneri, ale aj muži v ich zamestnaniach.)


Cyklická žena by nemala chýbať v knižničke žiadnej ženy - rovnako ako by v polici žiadneho muža nemal chýbať Návod na ženy, čo je vlastne taká cyklická žena pre muža ;-) .
PS: A aký je môj obľúbený citát z tejto knihy?

Spôsob, akým sa počas kreatívnej [predmenštruačnej] fázy vyvíjajú naše myšlienky a emócie, možno prirovnať ku kotúľajúcej sa snehovej guli. Predstavte si, že stojíte na vrcholku kopca a vytvorili ste si malú guľôčku zo snehu, ktorú ste si položili k nohám. Táto snehová guľôčka symbolizuje vašu prvotnú myšlienku. Ako príklad si môžeme vziať napríklad túto situáciu a myšlienku z pracovného prostredia: "Zase mi nepridali, aj keď som bola na rade!"

S touto myšlienkou sa jemne pohrávame v hlave ako s guľôčkou pri svojich nohách a gulička sa začne trochu gúľať. A nám prichádza ďalšia myšlienka:

"Nemá ma rád! Nikdy ma za moju prácu nepochválil. "Na guľu sa nabaľuje stále viac snehu a viac energie, až sa zrazu začne kotúľať z kopca, naberá na rýchlosti a my nad ňou strácame kontrolu.

Prichádzajú ďalšie myšlienky: "Som úplne neschopná. Už toľkokrát mi mali pridať a nepridali. Nikdy nedostanem to, po čom túžim ... " Vzápätí sa začnú valiť ďalšie spomienky z nášho pracovného života, z nášho súkromného života, z detstva a všetky posilňujú toto naše negatívne presvedčenie. Teraz už je snehová guľa obrovská, valí sa veľkou rýchlosťou a nabaľuje na seba sneh, kamene, konáre a niekedy zomelie aj náhodného nevinného lyžiara. V tejto chvíli už ju nemožno zastaviť. Naše posledné myšlienky: "Som k ničomu. V živote nič nedokážem. "Spustí lavínu, ktorá zasype dedinu v údolí.

Ale všetky tieto myšlienky sú len niečo, čo tvorivo vydedukovala naša myseľ. Sú to len správy, nie realita, však my sme im na emočnej úrovni uverili a jednáme, ako by boli skutočné. Naša modelová situácia by potom mohla pokračovať tak, že sa pridajú pocity hnevu a príde rozhodnutie si to so šéfom pekne vydiskutovať, lebo naše emócie, staré vzorce a spomienky na minulé udalosti prevalcujú naše racionálne uvažovanie aj naše medziľudské zručnosti.

Kreatívnu fázu je potrebné brať vážne, pretože je kľúčom k našej duševnej pohode, šťastiu a spokojnosti. Zvládnuť lavínu emócií je možné dvoma pozitívnymi prístupmi. Prvým variantom je ovládnuť svoje myšlienky tak, aby sme dedinu zachránili, zatiaľ čo druhou možnosťou je tento zážitok využiť, aby sme sa zbavili svojej podvedomej emočnej záťaže a vnímať ho ako pozitívny a obohacujúci spôsob osobného rastu a rozvoja.

Či už využijeme ktorúkoľvek variantu, musíme pamätať na to, že prvotný spúšťač má pôvod v hĺbke nás samých a je správou pre naše vedomie, že je potrebné si danú vec uvedomiť a prežiť a potom s ňou niečo urobiť.

autor: Dana-Sofie Šlancarová

diskusia k článku

články, ktoré sa Vám budú páčiť

partneri