TANTRA - iný dotyk TELA a DUŠE

Čo dokáže spraviť každodenný sex?

ďalší
článok
Martin Vrabko: Tantra mi zmenila život!
Článok

Martin Vrabko: Tantra mi zmenila život!

kategórie: Osobný rozvoj, Tantra, Energia, Rovnováha |
publikované: 29.09.2016 | autor: Mária Malecká

I keď je tantra primárne spájaná so sexom a sexualitou, prináša oveľa viac. Zdravý pohlaď na vzťahy, prácu, peniaze, matériu, spiritualitu a život ako taký. Nastavuje nám zrkadlo pravdy a narúša mantinely, v ktorých žijeme. Pre náš rast je to však kľúčové. Svoje o tom vie aj Martin Vrabko, profesionálny fotograf a lektor tantry, ktorého som vyspovedala na jeho vzrušujúcej tantra ceste.

Po vyše 20 rokoch strávených v komerčnej a reklamnej fotografii sa ti otvorili dvere do úplne iného sveta. Sveta TANTRY. Ako sa také niečo v živote človeka udeje?

Tantra ku mne prichádzala na etapy. Najprv som dostal darček – knihu, potom stimul, aby som začal čítať OSHA, no zareagoval som až na víkendový kurz „Dotyky a masáže pre partnerov“. Tam som od prvej sekundy vedel, že som doma. Hneď som sa prihlásil na tantrický víkend, potom na ročný intenzívny tantrický výcvik. Po jeho absolvovaní som zhodnotil, že bol super, no v živote som tantru nechcel vidieť.

Prečo? Čo sa stalo?

Celý môj spôsob života a fungovania medzi prácou, rodinou, povinnosťami – to všetko sa mi zrútilo ako domček z kariet. Zrazu sa mi otvoril úplne iný svet, kde sú dôležité úplne iné veci a kde čas akoby prestáva hrať rolu. Tantra prevrátila všetky moje hodnoty v duchu myšlienky „ak sa vydáte na tantrickú cestu, prvé, čo sa väčšinou ukáže je, kým nie ste“. Teda to, že život, jeho priority a smerovanie nie sú v súlade s vaším vnútorným naladením. Na toto som ešte nebol pripravený, dal som si rok pauzu, aby som sa k tantre opäť vrátil. A od roku 2006 ňou intenzívne žijem.

Žiť tantrou znamená prijať ju na všetkých úrovniach nášho života. Ako sa ti to podarilo vzhľadom na spoločnosť, v ktorej všetci musíme platiť účty? :-)

Dlho som žil tantrou iba na kurzoch, ale prestalo mi to stačiť. Tak som si ju preniesol do svojej práce a pustil sa do tvorby rôznych videí, fotografií i filmov pre ľudí, ktorí sa tantre venovali. Je to tzv. "dream job", človek robí niečo, čo má význam pre spoločnosť, baví ho to a má za to peniaze. No stále som cítil, že to nebolo ono. Prešiel som k masážam, ale nie klasickým biznis modelom „ďalší prosím“, pretože tantrická masáž sa takto klasifikovať nedá. A postupne začali prichádzať impulzy, aby som začal tantru vyučovať. I keď som mal hlbokú životnú skúsenosť, ktorá je pri tantre kľúčová, bránil som sa tomu. Po čase som si však učiteľský výcvik urobil a reakcie boli (a stále sú) veľmi pozitívne.

image

Tam, kde my sa ponáhľame, tantra hovorí spomaľ, tam kde my veľa rozprávame, tantra hovorí buď v tichu - načúvaj. Tam, kde my trestáme, tantra poúča silou lásky.

 

Keď sme už pri tom záujme. Znamená to, že ľudia sa začínajú prebúdzať? Niekedy mám skôr opačný dojem.

To, čo si všímam je, že ľudia podvedome cítia, že niečo musí byť inak, že toto predsa nemôže byť tá skutočná realita, len to veľakrát nevedia vyjadriť. Tantra nám dáva nástroje, ako si život vytvárať. Ako byť „majster sám seba“. A na to nepotrebujeme žiadnych sprostredkovateľov, inštitúcie a pod., pretože človek sa v prvom rade učí prevziať zodpovednosť sám za seba i za to, ako sa správa k svojmu okoliu. Tantra tak rozvíja obrovskú úctu k životu, no nielen k ľudskému, ale k životu v každej jeho forme. Okrem toho pestuje zdravé telo, i keď to je len jedna z jej súčastí.

Nahral si mi na skvelú tému: TELO.

Ako vnímaš nahotu? Prečo sa mnohí z nás cítia nekomfortne vo svojom vlastnom tele?

Podľa mňa sa necítime v pohode, lebo je tu nastavená nejaká norma – ideál – ako máme vyzerať. Existuje však veľa možností, ako môže napríklad muž manifestovať svoju energiu, vo svojej jemnosti, citlivosti, čiže nie je to iba o tom, aké má svaly. Čo sa týka nahoty, pre mňa je prirodzená ako východ slnka, no je neuveriteľné, aký obrovský rozruch sa okolo nej robí. Paradoxne, o sexe sa veľa hovorí, ale ešte viac sa o ňom mlčí. Postoj k pohlavným orgánom je čisto medicínsky, nikto – aspoň moju generáciu neučil – nič o sexualite, vzťahoch a emóciách s tým spojených. To sa potom prenáša do mnohých aspektov nášho bytia.

A ako sa to prenieslo do tvojho života? Môžeš porovnať svoje sexuálne prežívanie „pred tantrou a po nej“?

Po spoznaní toho, aké hlboké prepojenia pri sexe vznikajú, si veľmi dobre rozmyslím, s kým vstúpim do sexuálneho spojenia. Sú to zážitky, ktoré vnímam celým telom, energeticky, až meditatívne. V prvom rade ma zaujíma, akú má moja partnerka energiu, v akej je nálade, ako sa vieme na seba naladiť a to prináša obrovské oslobodenie od pripútania sa na umelú vymodelovanú krásu, ktorá je v našej spoločnosti prezentovaná. A čo je úžasné, tantra má nástroje, ako presmerovať sexuálnu energiu tak, aby neprišlo k energetickým stratám, ktoré pri západnom spôsobe milovania zažíva každý.

image

„Nájsť spriaznenú dušu je veľmi zaujímavé, ale takmer nemožné. Spriaznenú dušu je však možné vytvoriť.“ OSHO

 

Ostaňme ešte pri KRÁSE a ŽENÁCH. Ako túto večnú tému vníma tantra?

Jeden zo základných pilierov tantry je, že každá žena je jedinečná reinkarnácia bohyne a že nič nie je lepšie alebo horšie, je to skrátka jedinečné. Túto myšlienku využívam aj pri fotografovaní – kedy každej žene ponúknem i portrét bez make-upu. Väčšinou reagujú v zmysle: „Ako? Bez make-upu? Nie, nie, nie.“ No nakoniec uznajú, že tieto fotky sú o skutočnej kráse – o nich samých. Tantra nás učí, že najskôr treba milovať sám seba. Namiesto "byť zamilovaný do niekoho" radšej "žiť v láske". Nájsť svoju hodnotu, svoj vlastný vesmír a z tohto bodu je možné potom čokoľvek.

Ukončime tantrické mystérium krátkym zhrnutím. Čo ty a tantra dnes? Kde vidíš najväčší posun?

Najväčšia zmena je určite v tom, že kým v minulosti som potreboval mať všetko pod kontrolou, teraz mám absolútnu dôveru v existenciu. Som kreatívnejší a spontánnejšie vítam zmeny. Veci, čo sa dejú, sa vždy dejú so zámerom. Snažím sa plynúť s prúdom.


Martin Vrabko je profesionálny fotograf, lektor a lektor tantry. Na našom webe intimi.sk nájdete jeho tantrické prednášky, kurzy a workshopy na témy, ktoré sú pre nás z rôznych dôvodov tabu. Nenechajte si ujsť Martinove prednášky a workshop už v októbri!

Tešiť sa môžete aj na ďalšie inšpiratívne rozhovory a videá! Rovnako sa na Martina môžete obrátiť aj v našej PORADNI.

autor: Mária Malecká

diskusia k článku

články, ktoré sa Vám budú páčiť

partneri