Masturbácia – čo je zdravé a čo nie je

Dovoľte si byť silní a vášniví!

ďalší
článok
Skutočné vzťahy
Článok

Skutočné vzťahy

kategórie: Vzťahy, Láska |
publikované: 07.10.2015 | autor: Mgr. et Mgr.Petra Yamuna Wolf

Sú dva druhy vzťahov - mentálne a skutočné. Väčšina vzťahov, v ktorých sa nachádzame, sú mentálne vzťahy. Máme svoju predstavu, ako by veci mali vyzerať, ako by sme sa mali správať alebo druhí ľudia, ako by sa mali správať k nám, ako by mal vyzerať náš spoločný vzťah a kam by sa mal uberať a ako. S touto utkvelou predstavou náš vzťah neustále porovnávame. V skutočnosti sa so svojím partnerom ani nestretneme, ak žijeme uväznení len v našich predstavách o tom, aký by ten druhý mal byť a ako by sa mal správať.

Naozajstný vzťah je vždy nedokonalý. Dokonalosť totiž neexistuje. Ľudia nie sú dokonalí, ale sú jedineční. Každý kráča po svojej vlastnej ceste, na ktorej stretáva svoje vlastné výzvy dôležité pre svoj vývoj.

Keď žijeme v mentálnom vzťahu, uzatvárame svoje srdce pravdivosti. Uzatvárame ho pred bolesťou zo strachu, zo zranenia alebo sklamania. Chceme ho chrániť a nechceme nič z toho, čo sme si vysnívali, stratiť.

Často sa bojíme skutočne milovať


Láska je ale prítomná všade a vždy, keď sa s niekým akokoľvek spájame mentálne alebo fyzicky. Milovať, to je najväčšou prirodzenosťou nášho srdca. Láska je prítomná dokonca aj pri prejavoch násilia, nenávisti a zlosti. Nie je prítomná len vo chvíľach ignorácie, odpojenia a nezáujmu. Bez nášho srdca nemôžeme žiť a srdce miluje a je mu milovanie prirodzené. Ak sme odpojení, s nezáujmom o druhých i seba, umierame.

Ale často sa bojíme skutočne sa otvoriť láske, skutočne milovať - otvoriť sa s odvahou novej možnosti dostať sa za hranice vlastnej osobnosti. Radšej namiesto toho lipneme na svojich predstavách a konceptoch, "škatuľkách“ a "značkách", a udržiavame si tak umelo pocit, že sa pohybujeme v známom prostredí.

image

Láska je ale prítomná všade a vždy, keď sa s niekým akokoľvek spájame mentálne alebo fyzicky. Milovať, to je najväčšou prirodzenosťou nášho srdca.

 

Keď túžime neustále prežívať pozitívne chvíle vo vzťahu, nerobíme nič iné, než to, že ho znásilňujeme zo skutočnej podoby do podoby mentálnej. Realita totiž nikdy nie je len pozitívna.

Mentálny vzťah znamená, že žijeme vo svojich predstavách. Nevidíme svojho partnera, ale vidíme obraz, ktorý sme si v hlave vytvorili a máme vzťah s týmto obrazom. Vidíme potom svet extrémne len ako úplne dobrý, alebo ako úplne zlý. Veci sú buď úžasné, alebo úplne strašné.


Ľudia neustále vyživujú mentálne vzťahy, aby necítili dieru vzniknutú absenciou skutočného vzťahu.Žijeme v mentálnom vzťahu buď idealizovaním, pretváraním všetkého v negatívne, alebo žitím vo frustrujúcom vzťahu.

Pri idealizácii je pre nás náš partner Boh či Bohyňa, nevidíme žiadne jeho chyby alebo vady. Keď ste s Bohom, podporuje to len vaše ego, ktoré sa trasie pri predstave, že práve mne sa podarilo uloviť Boha. Tak dlho, ako to len ide, sa snažíte nevidieť a nevšímať si nedokonalostí druhého alebo vášho vzťahu, len aby niekto nespochybnil vašu predstavu o báječnosti vášho partnera alebo vzťahu. Ak sa o to niekto pokúsi, veľmi vás tým naštve a odplata ho neminie.

Čím dlhšie popierate skutočnú realitu, tým väčšie vytriezvenie a krutejšie prebudenie vás bude čakať. Všetko potom, pri preklopení svojich pocitov do temnoty, vidíte zase totálne čierno a začnete druhého ponižovať a zhadzovať, úplne popierate, že vôbec niekedy bolo na vašom partnerovi alebo vzťahu, čokoľvek krásneho a obdivuhodného. Neexistuje už spôsob, ako sa jeden druhému otvoriť - kapitola je uzavretá.

Ďalšou možnosťou je mentálny vzťah s niekým, koho nemôžete mať. Všetko by bolo tak jednoduché a nádherné, keby ste len mohli byť spolu. Ten druhý je nedosiahnuteľný (vzťah na diaľku, poblúznenie obľúbeným hercom či herečkou zo seriálu, hrdinom z knihy, milencom mojej kamarátky, manželom mojej sestry alebo len ženáčom), ale vy sa ním vo svojej mysli stále zaoberáte, aby ste sa necítili byť sami. Nikdy nemusíte nič reálneho riešiť, všetko sa odohráva len vo vašej mysli, je to platonický vzťah. Je to len veľká hra na vyhýbanie sa cíteniu osamotenia.

Mentálne vzťahy nemajú s láskou nič spoločné. Sú to len myšlienkové predstavy, konštrukty našej mysle.

Sú to filtre, cez ktoré sa pozeráme na svet. Kvôli týmto filtrom sa míňame so skutočným životom. Láska je všade, ale my sme natoľko pohltení našimi mentálnymi procesmi, že láska sa v našom živote nemôže skutočne prejaviť.

S Láskou Yamuna

autor: Mgr. et Mgr.Petra Yamuna Wolf
zdroj: www.psychoterapeutka.cz

diskusia k článku

články, ktoré sa Vám budú páčiť

partneri