ďalší
článok
Korzety a osie pásy v mene bolesti a krásy
Článok

Korzety a osie pásy v mene bolesti a krásy

kategórie: Ženy, Erotická móda |
publikované: 02.07.2016 | autor: Ľubica Sekerková

Ženské korzety v minulosti predstavovali skutočne bizarný životný štýl. Pri ich nosení nebolo prijateľné prejaviť bolesť. Prijateľnejšie bolo zvyknúť si plytko dýchať, menej papať a radšej si odpustiť sedenie. A pre istotu si so sebou nosiť "čuchaciu" soľ, ak by sa dostavili mdloby. Ak sa korzet poškodil, mohol žene prepichnúť aj slezinu a zabiť ju. Ešte stále máte pocit, že dnes pre krásu trpíme?

Škandalózne odhalenia


Korzet – ako (ne)obyčajný kúsok ženského oblečenia vzbudzoval v histórii brutálne kontroverzie. Raz bol určený na potláčanie, inokedy na bezbožné zvýrazňovanie telesných kriviek. Na módnu scénu nastúpil v 14. storočí, o tri storočia neskôr ho do svojho šatníka prepašovali aj muži (vivat, metrosexuáli). Najväčší boom (a zároveň extrém) dosiahol v 18. – 19. storočí, kedy sa dámy z „high society“ každodenne nechávali „uväzniť“ do jeho tesného zovretia, vystuženého najskôr veľrybími kosticami, uhm, neskôr po masovom výlove veľrýb i oceľovými prútmi (!). Ženy korzety milovali a trpeli hlavne preto, lebo boli „nepostrádateľné pre krásy ženskej postavy“.

KORZET VYČAROVAL SEXI ŽENSKÚ SILUETU, ALE ZA AKÚ CENU?

Na figúre presýpacích hodín makali ženy tak usilovne, že sa nevzdali špeciálneho korzetu ani pri spaní! Dokonca existovali aj verzie pre tehotné! Následky ukrutného sťahovania boli šokujúce. Okrem zjavného nepohodlia tu máme také „lahôdky“ ako znecitlivenie podbruška, nôh či deformácia vnútorných orgánov.


Viktoriánske devy verili tomu, že čím tesnejší korzet, tým čistejšie mravy


Povolené telo sa často považovalo za hriech v duchu hesla: „Povoľnejšie telo = povoľnejšia žena.“ Korzety tak prakticky znemožňovali akúkoľvek fyzickú aktivitu, medzi ktorú patrilo aj bežné sedenie. Niekedy sa dokonca podarilo zlomiť rebro, no za top „diagnózu“ považujeme neschopnosť poriadne sa nadýchnuť. Poblednutá dievčina padajúca do mdlôb však bola vtedy v kurze. Hovorilo sa, že každá dobre vychovaná žienka z vyšších kruhov občas stratí vedomie.

Otrokyne módy šnurujú ostošesť


Kult osieho pásu sa držal až do začiatku 20. storočia. Podľahla mu aj narcistická cisárovná Alžbeta Bavorská (Sissi), ktorá sa do korzetu nechala nakoniec aj zašiť. Odmenou jej bolo 47 cm v páse. Uf! No téma nekonečného sťahovania pásu pravidelne vyvoláva búrlivé diskusie aj dnes. Tu je vhodné podčiarknuť, že extrémy typu Cathie Jung (38 cm v páse) či Ethel Grangerová (32,5 cm) iste nie sú zdravé! Avšak rozumne utiahnutý korzet poskytuje okrem estetického pôžitku aj benefit v podobe správneho držania tela (napokon, pôvodný účel korzetu bol zdravotný).

image

Je na vás, aký druh zvodnosti chcete korzetom dosiahnuť!

 

Rafinovaný dnešok – New Look korzetov


Nadýchnime sa zhlboka, kočky! Konečne môžeme:-). Provokatívny korzet je IN aj dnes, no určite už nie ako symbol mučenia, ale ako odľahčený nesmrteľný symbol ženskosti. Povedzme si úprimne, štíhly pás a bujné poprsie len tak nevyjdú z módy.

Ako vyzerajú korzety tretieho milénia?

Nuž, predovšetkým umožňujú ľahkú manipuláciu, nie je teda potrebná asistencia ďalšej osoby. Jedine, že by ste to mocne chceli:-). A vďaka novým materiálom sa premenili na nezávislú spodnú bielizeň umožňujúcu väčšiu voľnosť a pohyb. Rôzne strihy, farby, zdobenie jemnou čipkou, v mene transparentného nylonu, hebkého hodvábu, to všetko robí z korzetu najženskejší kúsok v skrini. Ten pocit je na nezaplatenie. Ako hovorí korzetiérka Riwaa Nerona: „Prirovnala by som ho k pevnému, avšak jemnému zovretiu mužských paží. Korzet je návykový.“

autor: Ľubica Sekerková

diskusia k článku

články, ktoré sa Vám budú páčiť

partneri