Sexualita zreje ako víno

ďalší
článok
Ako na sex, keď partner nechce?
Článok

Ako na sex, keď partner nechce?

kategórie: Vzťahy, Nežnosti, Intimita, Sex a sexualita, Dotyk |
publikované: 07.10.2015 | autor: Mgr.Denisa Ř.Palečková,CSB

Dotaz jednej z čitateliek ma inšpiroval k ďalšiemu článku - dúfam, že prinesie úžitok aj Vám ostatným, Denisa

OTÁZKA:
Som vnímavá žena, rada sa milujem, som vášnivá, tancujem, cvičím jogu, kreslím, takže tvorivosti mám dosť. Som skôr dotykový typ, môj partner toto ale nezdieľa, sme spolu 4 roky a milovanie prebieha skoro bez predohry, vôbec sa so mnou nehrá, zo začiatku (tak tri roky) celkom áno, ale má sexuálne frustrácie. Pred menštruáciou dosahuje vrchol, pretože nech sa snažím na sebe pracovať akokoľvek, vnímam a posilňujem svoju vnútornú ženu, tvorivosť, obliekam sa žensky a pod., hladkám ho vo vlasoch, masírujem ho, málokedy mi to vráti. Skoro ma nebozkáva, jazykom skoro vôbec. Mám ho aj napriek tomu rada, ale je to pre mňa veľmi ťažké. Niekedy mám náladu len byť v jeho náručí, maznať sa, vymieňať si dotyky, experimentovať. On sa rád pozerá na porno a robí si to i napríklad sám.

Už nejako nemôžem ďalej ... Poradíte mi, prosím ... Inak pozerá po ženách, už som sa s tým naučila pracovať, že si hovorím, že sa ma to netýka, ale viete čo, naštve to, keď sa oblečiem zvodne, pančuchy, čipkované nohavičky, pritúlim sa a alebo otvorene poviem, že na to mám chuť a som odmietnutá.
Milovanie dáva môjmu životu zmysel. Som škorpión, partner je tiež vodné znamenie. Snažila som sa mu to povedať niekoľkokrát alebo aj začať dotykmi a podobne, ale nechcem, aby to skĺzlo do vyčítania alebo nútenia. Ako to mám urobiť, aby to nevyhaslo úplne ?? A alebo čo robím zle, kde je chyba? Milujeme sa len raz týždenne, niekedy 2x, pre mňa je to málo ... Ďakujem za radu.

ODPOVEĎ:
Milá Mayro,
ďakujem ti za tvoj dotaz. Odpoveď na túto otázku zaujíma takmer všetky ženy, pretože každá z nás sa niekedy ocitne v situácii, kedy by sa chcela so svojím mužom milovať, aj keď on má práve iné plány, je unavený a podobne. Ako muži a ženy sme rozdielni, máme aj odlišný prístup k sexualite a k milovaniu.

Ak sa chce muž milovať so ženou, musí vo väčšine prípadov najprv prebudiť jej lásku a žena sa mu potom otvorí aj fyzicky a môže s ním mať naplňujúci sex. Väčšine žien sa páči, ak ju muž najskôr hladí a mazná na "okrajovejších" častiach tela, vo vlasoch, na prsiach a potom postupne, ako sa viac otvárame, pristupujeme k samotnému spojeniu.

Muži však fungujú opačne. Dokonca je možné ich otvoriť láske cez sex.Hladenie vo vlasoch a na hrudi, pozerania do očí a podobne, väčšinu mužov skôr uspí než vzruší. To platí najmä, ak ste so svojím stálym partnerom. Rovnakou chybou je vyzvať muža slovne, aby sa išiel s tebou milovať.


Ak chceš svojho partnera zviesť v situácii, keď on práve nemá chuť, respektíve ešte nevie, že ju vlastne má :-), je potrebné zvoliť na muža priamejší prístup.


image

Muža vzrušuje pohľad na vzrušené ženské telo. Požiadaj partnera, keď sa nechce milovať, aby bol len svedkom tvojej sebalásky. Popros ho, aby sa pri tom neoddával erotickým predstavám, ale bol s tebou prítomný a díval sa na teba.

 

Napíšem ti tu, bez obalu a spoločenských konvencií, techniky, ktoré na mužov v týchto situáciách väčšinou fungujú a môžu zlepšiť váš vzťah:

1. Predveď svojmu mužovi sebalásku

Muža vzrušuje pohľad na vzrušené ženské telo. Požiadaj partnera, keď sa nechce milovať, aby bol len svedkom tvojej sebalásky. Popros ho, aby sa pri tom neoddával erotickým predstavám, ale bol s tebou prítomný a díval sa na teba. Je to okrem iného aj jeho pozornosť, ktorá ťa naplní. Vyzleč sa a masturbuj pred ním - nemusíš sa snažiť ho zvádzať, ale zameraj svoju pozornosť do svojho tela, pestuj potešenie a vzrušenie, zhlboka dýchaj a bez zábran vzdychaj, ak to tak budeš cítiť.

Otvor sa láske a predstav si, ako žiariš na všetky bytosti, aj na partnera. Úplne, bez spoločenských konceptov a pocitov viny, otvor sa potešeniu, láske a svojmu telu. Tvoje telo aj myseľ sa naplní energiou a krásou. Skús cítiť každú bunku svojho tela, ako je plná lásky. Väčšinou potom aj muž zistí, že sa vlastne chce milovať a do hry sa zapojí. Inak si aspoň sama užiješ lásku a potešenie.


2. Choď priamo na vec

Ak máš chuť muža motivovať k sexu, aj keď on práve nemá chuť, tak nekomunikuj s jeho mozgom, ale priamo s jeho penisom. Polož mu ruku na penis, chyť ho s láskou a môžeš napríklad rovno pokračovať orálnym sexom. To spustí v mozgu muža úplne odlišné procesy než rozhovor o sexe;)

Z tvojej otázky vyplýva, že tvoj partner je zrejme, ako väčšina ľudí v dnešnej dobe, príliš zamestnaný svojimi predstavami a myšlienkami, ktoré mu bránia, aby viac prežíval svoje telo a svoju sexualitu. Vyššie spomínané princípy a ďalšie, môžeš sama alebo s partnerom, ešte lepšie spolu s partnerom, objavovať na našich seminároch, napríklad kurz intímnej masáže Joni a Lingam alebo Retreat pre páry, či skupina Muž a žena - na oboch vysvetľujeme veľa k tomu, ako odlišne fungujeme ako muži a ženy na rovine každodenného aj intímneho života a ako tieto rozdiely využiť k vzájomnému obohateniu sa (nie na pokusy, aby partner myslel a cítil sa rovnako ako ja a z toho plynúcich konfliktov).

Ďalej, čo by mohlo pomôcť je tiež dostať partnera viac do tela - najlepšie ak ho podporíš k športovaniu, posilňovaniu, či inej činnosti zameranej na telo. Niekedy bývajú príčiny chýbajúcej alebo striedmej sexuality hlbšie. Vyhýbame sa telesnej intimite, pretože v nás otvára niečo, s čím sa bojíme konfrontovať. V mnohých kultúrach a tradíciách bola sexualita využívaná ako nástroj duchovného rozvoja. Súvisí tak aj s rozpúšťaním ega a ďalšími telesnými a duševnými procesmi, ktoré presahujú naše bežné porozumenie svetu. K tomu nám naša kultúra nedáva veľa "vzdelania" a tak môžeme byť určitými prežitiami zaskočení, nedávajú nám zmysel a ako obrana sa sexualite uzatvárame.

Svoju úlohu môže hrať aj hanba a pocit viny, ktoré nám odmala boli s naším telom, a obzvlášť jeho intímnymi časťami, spájané. Tieto úplne neužitočné, hlboko zakorenené presvedčenia (často tak hlboko, že si ich ani sami nevšimneme a myslíme si, ako sme sexuálne slobodní...) často tlmia skutočnú vášeň a hlbšiu intimitu v našom živote, kým sa nimi nezačneme vedome zaoberať.

Čo konkrétne je to u Vás nemožno povedať na 100%. Ak nezaberú vyššie zmienené odporúčania, môžete ku mne tiež prísť na individuálnu konzultáciu. Niekedy naozaj stačí upraviť zopár "maličkostí", o ktorých sme nevedeli a nikto nám o nich nepovedal a vzťahová dynamika sa zásadne zmení. Inokedy je potrebné odkryť hlbšie súvislosti a liečiť dušu a telo, než sa otvorí do hlbšej roviny prežívania i milovania. Prechádzame takými míľníkmi na spoločnej ceste.


Často kríza vo vzťahu býva pozvánkou k tomu, aby sme sa nejako nanovo spoznali a vstúpili do ďalšej, hlbšej roviny spolu-bytia. Obrúsili niečo zo svojho ega a viac sa otvorili do lásky. A niekedy sa otvára a snaží iba jeden partner, alebo aj keď sa snažia obaja, nemožno ani po dlhej dobe vytvoriť súznenie.

Odporúčam najprv vyskúšať všetko možné, počkať, a keď sa stále nič nemení a jeden alebo obaja partneri, sa skôr trápia, môže to byť aj prípad, že jednému alebo druhému bude lepšie s niekým iným nejako inak. Rozchody ako liek na krízu rozhodne neodporúčam, ale je aj celá rada prípadov, kedy je vedomý rozchod naozaj oslobodzujúci a obom partnerom umožní novú, krajšiu cestu životom.

Ako som už písala, takto "na diaľku" v žiadnom prípade nie je možné určiť, čo je váš prípad...

Držím palce
Denisa

autor: Mgr.Denisa Ř.Palečková,CSB
zdroj: www.denisapaleckova.cz

diskusia k článku

články, ktoré sa Vám budú páčiť

partneri