Na všetky otázky mám odpoveď sama v sebe

Ako si pritiahnuť spriaznenú dušu, ČASŤ II.

ďalší
článok
Čo majú spoločné sex a emócie?
Článok

Čo majú spoločné sex a emócie?

kategórie: Vzťahy, Sex a sexualita, Láska |
publikované: 28.05.2016 | autor: Mgr.Denisa Ř.Palečková,CSB

Poznáte ten pocit, kedy vnútorne zúrite, ale radšej to prehltnete, pretože nechcete robiť dusno? Alebo by ste sa najradšej rozplakala, ale zatlačíte slzu, pretože nechcete stratiť tvár?

Je veľa chvíľ, ktoré nemusia byť najlepšie pre voľný priechod emócií. Napríklad na úrade, kde sa snažíte byť milá, aj keby ste druhú stranu najradšej zahryzla. Ale je prostredie, kde by ste svoje emócie dusiť rozhodne nemala. A tým je intímny vzťah.

Možno namietnete, že čo sa týka tzv. negatívnych emócií, tak nie je fér, aby ste svoju frustráciu hádzala na partnera. Že rozhodne nechcete taliansku domácnosť a čoby kultivovaní inteligentní ľudia by ste sa s partnerom o dôležitých veciach mali predsa nejako rozumne dohovoriť. Takýto scenár je úžasný, pokiaľ s tým, o čom hovoríte, nemáte spojené žiadne silné pocity.

Neodporučila by som vám však, aby ste sa niekde v kútiku upokojila, a potom si svojim miláčikom "v pokoji" a rozumne pohovorila. Aj keď vo vás vnútri zúri búrka, alebo by ste sa zúfalstvom najradšej rozplakala.


Pokojná a rozumná?


Rad žien chápe, že by mali byť predsa rozumné. Svoje pocity sa naučia študovať a ak je to nevyhnutné, pokiaľ možno pokojne o nich komunikovať. Aby mal človek pocit "práva na život", mal by k nemu byť nejaký jasný dôvod. Taký, ktorý je aj zrozumiteľný a druhá strana ho dokáže pochopiť.

Ale ako to vyzerá v praxi? Ako ženy mávame veľa pocitov, ktoré si nedokážeme nijako vysvetliť. A jednou z najprotivnejších otázok potom môže byť: "Čo ti je? Vysvetli mi to. Aký máš k tomu, čo cítiš, dôvod? "

Ten ale vždy nemusí byť. Niekedy sa jedná o pocity z nášho vnútra. Najmä pred začiatkom menštruácie rad žien prežíva veľa "neogických" pocitov, ktoré súvisia skôr s podvedomím než s tým, čo sa deje okolo. Inokedy "nachytáme" emócie zvonku. Napríklad bolo v práci cez deň dusno a my odchádzame napäté a stiahnuté, aj keď sa nás to priamo netýkalo.


image

Keď sa spýtate dvojíc, ktoré majú doma "Taliansko", spravidla s úsmevom prikývnu, že v sexe im to klape.

 

Nebojte sa zakričať


Ohľadom vzťahu sa naše "nepohodlné" pocity môžu týkať aj nejakej nerovnováhy. Môžeme sa cítiť smutné, či neisté a podobne. Takéto pocity býva dôležité s partnerom komunikovať skôr tým, že ich vyjadríte zážitkom, než že ich pomenujete. Čo to znamená?

Vo výsledku pre mužov býva oveľa zrozumiteľnejšie, keď sa rozplačete, namiesto toho, že mu poviete, aká ste smutná. Alebo z vás sršia hromy blesky, namiesto aby ste oznámila, ako vás niečo trápi.

Dôležité je, že pocit a jeho vyjadrenia musia byť autentické. Úprimné a zo srdca. Aj keď ide o konflikt. Pretože s partnerom sa predsa hádate len preto, že vám na vzťahu záleží. Alebo by ste plytvali svoju energiu na niekoho, kto je vám už jedno?


Muži slová nepočujú


Už viac ako 10 rokov vediem semináre a pomáham ľuďom v oblasti vzťahov a intmity. Stretla som desiatky žien, ktoré sa svojmu mužovi snažili roky niečo dôležité oznámiť. Že im niečo vadí. Že ich niečo trápi. A keď už to vnútorne vzdali a rezignovane iniciovali rozchod, ich partner sa spravidla úplne úprimne čudoval: "Čo ???? Niečo je snáď zle? Veď máme super vzťah, nie? " On tú ženu skrátka vôbec "nepočul ".


Pretože v partnertsva sú viac počuť emócie ako slová. A ak si emócie schováme a len hovoríme, ide táto správa väčšinou jedným uchom dnu a druhým von. Akokoľvek sa to zdá zvláštne a nelogické. Taliansko = dobrý sex.


Telesné vyjadrenie emócií - a tým mám na mysli pohyb tela, hlas, výraz tváre... - má ďalšiu ohromnú výhodu. Dynamika projevovaných citov, tých skvelých aj nepohodlných, ide ruka v ruke s vášňou a sexualitou. Keď sa spýtate dvojíc, ktoré majú doma "Taliansko", spravidla s úsmevom prikývnu, že v sexe im to klape. A naopak "rozumné" pary, ktoré o konfliktoch ako vyspelí ľudia v pokoji komunikujú, žiadny krik a plač, si často posťažujú, že sexu u nich nie je veľa, prípadne za veľa nestojí.

Rovnica je jednoduchá: potlačované emócie (a medzi ne patrí aj tie rozumne v pokoji komunikované) = tlmená vášeň a sexualita. Áno, ako ženy s každým pocitom, ktorý vyhodnotíme ako nežiaduci a snažíme sa ho udržať pod pokrievkou, tlmíme i svoju sexualitu. S každým potlačením smútku a zlosti uberáme na plameni svojej vášne.

Pochopiteľne existujú výnimky potvrdzujúce pravidlo, ale nebýva ich veľa. A tak, ak nie ste už aspoň napoly osvietené a autenticky slobodné od rušivých pocitov, dávajte svoje emócie v partnerskom vzťahu najavo predovšetkým neverbálne. Nebojte sa dôrazu gest ani zvýšeného hlasu. Nebojte sa sĺz. Dôležité je byť v tom úprimné a dovoliť si byť aj zraniteľné. Aj v tej najzúrivejší hádke mať srdce otvorené láskou.

Sebakontrolu si nechajte na úrad. A občas do práce. V partnerskom a intímnom vzťahu, ale nemá svoje miesto.

autor: Mgr.Denisa Ř.Palečková,CSB
zdroj: www.denisaarichard.cz

diskusia k článku

články, ktoré sa Vám budú páčiť

partneri