Ako si viac užívať sex - ČASŤ II.

Matka cez deň, diva v noci

ďalší
článok
Ako si viac užívať sex - ČASŤ I.
Článok

Ako si viac užívať sex - ČASŤ I.

kategórie: Vzťahy, Tipy a rady, Intimita, Sex a sexualita, Osobný rozvoj, Potešenie, Sebapotešenie |
publikované: 16.04.2016 | autor: Mgr.Denisa Ř.Palečková,CSB

Dnešná doba, zdá sa, sexu praje a tak sa to návodmi na skvostné orgazmy v kihkupectvích, časopisoch i ďalších médiách len tak hemží. Ako odborník a lektor v oblasti sexuality a vzťahov vidím však aj druhú stránku mince. Stretávam ženy, mužov a páry, ktoré sa domnievajú, že spálne susedov praskajú vo švíkoch rozkošou a len u nich doma je niečo zle...


Akokoľvek je téma sexu a extázy populárna, štatistiky prezrádzajú, že s našou schopnosťou užívať si, to zase nie je také horúce.


Hoci doba, keď bolo vedecky dokázané, že ženy fyziologicky nie sú prispôsobené na zážitky orgazmu (a tých, čo dokazovali opak, horeli na hraniciach), a súlož bola "povolená" výhradne za účelom reprodukcie, je nejakých pár sto rokov za nami, nesú naše telá i duše stopy tohto historického odkazu, a tak spravidla zažívame len zlomok radosti a potešenia, než akého je naše telo v plnej miere schopné.

Sex je kľúčový


Pritom sa odborníci zhodujú, ako je sex pre naše telesné zdravie, psychickú pohodu i vzťahové puto kľúčový. Dokonca sa poukazuje aj na súvislosť sexuálneho naplnenia a materiálnej hojnosti (pozri napríklad kniha "Myslením k bohatstvu" od Napoleona Hilla).

Vzťahy sa najviac rozpadajú práve vďaka fyzickému nezáujmu a odcudzeniu z jednej alebo oboch strán. Akonáhle sa prestávajú milovať naše telá a generovať pritom pocity šťastia a naplnenia, sme oveľa náchylnejšie k napätiu a hádkam. Sexuálna abstinencia skôr alebo neskôr vyústia navyše v to, že sa "objaví" niekto tretí.

Pretože vidím ďalekosiahle súvislosti napĺňajúcich alebo naopak chýbajúcich sexuálnych prežitkov, nepozerám sa na sex len ako na korenie života, ale ako na mocný zdroj, ovplyvňujúci kvalitu nášho života celkovo. Za 15 rokov lektorskej činnosti v oblasti sexu znova a znova pozorujem, ako sa ľuďom, ktorí začali rozvíjať telesné naplnenie a kapacitu zážitku rozkoše, začalo dariť hneď v niekoľkých ďalších životných oblastiach. Nielen vo vzťahoch, ale tiež napríklad vo zvýšení príjmov, zmeny povolania, aj v nájdenie svojho životného poslania. A na druhej strane šťatsná sexualita mocne pomáha aj liečiť. Miesto práškov na depresiu stačí skúmať a rozvíjať telesnú rozkoš. Funguje to spoľahlivo.

Keď píšem o sexualite, nemám pochopiteľne na mysli len partnerský sex. Sexuálna energia koluje naším telom aj keď žijeme v celibáte. Je to základná sila, z ktorej pochádzame. Nepotrebujeme nutne pána Božského, aby sme sa cítili sexuálne naplnení.

A teda ako na to? Ako začať svoju sexualitu rozvíjať? A možno niektoré z vás, čo si čítate tieto riadky, si hovoríte: "no mne by stačilo, keby sa mi zo sexu podarilo urobiť niečo aspoň trochu príjemného...", alebo "keby som tak aspoň NEJAKÝ mala...", alebo napríklad riešite nepríjemné zážitky z minulosti, ktoré telesnú radosť blokujú a sex je synonymom bolesti. Možno sa váš sexuálny život výrazne zmenil po pôrode a skrátka už nemáte chuť alebo to nie je ako predtým. Alebo sa proste len sexuálne nudíte a nedokážete si predstaviť, že by sa mohlo ešte objaviť niečo nové a zaujímavé.

Viem, že všetky vyššie spomenuté skúsenosti je možné mocným spôsobom transformovať. Poznám ženy, pre ktoré bol sex celý život odporným tabu, z dôvodu sexuálneho zneužívania v detstve. Ženy, ktoré po pôrode i operácii stratili kontakt so svojím telom a vzrušením. Ženy, ktoré prežívajú celkom pekný sexuálny život, ale tušia, že tam predsa musí byť ešte oveľa viac!

To bolo aj moje tušenie, keď som sa ako dvadsaťročná vydala na cestu tantry. Téma sexuality ma neprestala fascinovať, a tak som sa ďalej vzdelávala v oblasti ľudskej sexuality a psychológie, taoizmu, quodoushky, sexological bodywork a mnohých ďalších disciplín.Ako si viac užiť sex? V prvom rade potrebujeme zosilniť prežitok tela. A telesné vnemy idú ruka v ruke s emočnými.


1.Začať lepšie vnímať a prejavovať svoje pocity

Pravidlo číslo jeden znie: začať lepšie vnímať a prejavovať svoje pocity. Potlačené pocity sú ako žaba na prameni našej rozkoše. A pre ženy toto platí ešte oveľa viac než pre mužov. Každá "Prehltnutá" slza, aj potlačený hnev, spôsobujú, že si vo výsledku nedokážeme užiť milovanie, ako by sme si priali. Môžu to byť aj drobnosti, ktoré sa postupne za mesiace a roky nazbierajú. A sex zrazu prestáva byť zaujímavý, jeden aj druhý nemá chuť... Všetko sa deje pozvoľna a partneri si veľakrát ani neuvedomia, že to, čo bolelo a nebolo vyjadrené, medzi nimi postavilo stenu.


Preto je dôležité vo vzťahu udržiavať čistý stôl a o svojich pocitoch nielen hovoriť, ale aj fyzicky ich vyjadriť. Keď poviete "som smutná" alebo "toto ma naozaj naštvalo" pokojným hlasom a s neutrálnym výrazom, tak sa vám neuľaví (pocit zostane "visieť" vo vnútri), a partnerovi to spravidla ani nedôjde. V hlave áno, ale na emočnej a telesnej rovine nie. Teda je veľmi zdravé plakať aj zúriť, ak je to v danej chvíli autentické. A zase neťahať do vzťahu staré zranenia znova a znova. Najlepšie je pocit nechať voľne vyplávať rovno, keď vzniká. V opačnom prípade na ňom "sedíme" a často trápime seba aj druhých niečím, čo už je dávno preč.


image

Teda pre plnú, vyživujúcu a slastnú sexualitu je v prvom rade potrebné rešpektovať svoje pocity a telesne ich vyjadrovať. To znamená voľne ju nechať prúdiť svojím telom.

 

Emócie sú fyzické. Zlosť uvádza naše telo do pohybu a hrnie nám krv do tváre. Smútok vytvára slzy, chúli ramená... Obzvlášť v partnerstve je dôležité, nemať kamennú tvár, zaťať zuby a vydržať. Ale udržiavať emočné pole čisté, svieže a pravdivé.


2. Vyliečiť staré zranenia

K čistému emocionálnemu kontu je často potrebné vyliečiť staré bolesti a zranenia. Medzi ne patra záležitosti telesné i duševné:

  • Rôzne formy sexuálneho nátlaku a zneužitia.
  • Pôrod, ktorý zanechal stopy smútku, hnevu a bezmocnosti (rozčarovanie nad priebehom pôrodu a ďalšie okolnosti).
  • Potraty = fyzická aj duševná bolesť.
  • Jazvy v oblasti brucha, vagíny, panvy (cisársky rez, nástrih, ale aj operácie slepého čreva, ženských orgánov a ďalšie). Jazvy spôsobia znecitlivenie tkaniva alebo môžu aj dlhodobo bolieť, navyše často vytvárajú emočné napätie tým, že pri ich aktivácii sa prebúdzajú nechcené pocity a spomienky. Preto rad žien po pôrode, ktorý je sprevádzaný aj jazvou, máva o to viac stlmené sexuálne prežitky, alebo jej milovanie môže byť nepríjemné.
  • Duševné utrpenie, bolesť a nedôvera... Tu môžu byť príčiny rôzne a súvisieť nielen so sexulitou. Patria sem aj rôzne detské zranenia (z prístupu rodičov, ich straty a pod.), Vzťahové zranenia (nevera tu býva silným tlmičom sexu) apod.

Tieto a ďalšie bolestné zážitky spôsobia, že sa podvedome bolesti chceme vyhnúť potlačením svojich pocitov. A však to trvalo nemôže fungovať. Jednak na udržanie emócií na uzde plytváme veky množstvom svojej energie. Vedieme nepretržitý vnútorný boj. Často si po rokoch už ani neuvedomujeme, že toto sami so sebou robíme. Snažíme sa sami seba udržať "v pohode", ale často sa preto musíme aj vyhýbať rôznym situáciám a impulzom. Napríklad nám viac vecí môže spôsobovať nervozitu a strach, aj keď to nie je celkom logické. Máme menej energie a menej radosti. A pochopiteľne rovnakým spôsobom, ako tlmíme svoju bolesť, tlmíme aj svoju radosť a potešenie, vrátane sexuálneho.

Sexualita je totiž silným oživovačom. Milovanie rozprúdi energiu v našom tele a spolu s tým rozdúchava aj všetky naše pocity. A ak v sebe niečo nepríjemné držíme, ide ako prvý na povrch nie rozkoš a potešenie, ale aj to, čo nechceme. Preto rada ľudí môže reagovať podráždene na výzvu partnera na milovanie. Už len myšlienka na sex spúšťa lavínu toho, čo sme v minulosti neprečistili.

Hlbšie emócie a zranenia možno veľmi efektívne uvoľniť vďaka tzv. Vaginálnemu mapovaniu, čo je veľmi citlivá a vedomá metóda pre uvoľnenie panvového dna. Vaginálna mapovanie pomáha aj s bolesťou ťažkého kalibru, kam patrí napríklad spomínané sexuálne zneužitie a rôzne ďalšie traumy. A pochopiteľne uvoľňuje spoľahlivo aj "jemnejšie" veci, ktoré často žene ani neprídu na myseľ, ale telo si ich pamätá a ukladá.


Viac a vaginálnom mapovaní a ďalšie rady od Denisy, ako môže byť milovanie koncertom, kde sa rozkoš dvoch ľudí navzájom stupňuje a umocňuje, v druhej časti článku už zajtra!

autor: Mgr.Denisa Ř.Palečková,CSB
zdroj: www.denisaarichard.cz

diskusia k článku

články, ktoré sa Vám budú páčiť

partneri