POTEŠENIE

Múdrosť tela ženy

ďalší
článok
7 praktických tipov na CYKLICKÝ ŽIVOT
Článok

7 praktických tipov na CYKLICKÝ ŽIVOT

kategórie: Vzťahy, Zdravie, Tipy a rady, Ženy, Osobný rozvoj, Ženská cykličnosť, Rovnováha |
publikované: 27.03.2016 | autor: Dana-Sofie Šlancarová

Po skončení prednášky na konferencii Excellentní žena v Plzni, som dostala túto otázku:

"To je veľmi pekné, čo ste nám tu rozprávala, ja tomu veľmi fandím - ale neverím, že by bolo možné si život cyklicky zariadiť. Je tu príliš veľa externých vplyvov - a tak ja si myslím, že musíme trpieť. Proste taký už je svet a my s tým nič neurobíme. Chlapi okolo nás a naši zamestnávatelia a naše deti a vôbec naše povinnosti, nám to jednoducho nedovolia, rešpektovať nejakú cykličnosť. Alebo si snáď myslíte niečo iné, pani lektorka? "

Priznám sa, že keby som bývala bola zrovna sedela, tak ma táto otázka zdvihla zo stoličky. Samozrejme si to myslím a viem, že to ide aj inak - inak by som vôbec nerobila tú prácu, ktorú robím. Na druhej strane som pani dávala za pravdu. Aj ja si stále ešte živo vybavujem roky, kedy pre mňa cykličnosť bola skvelou teóriou, ale realizovať čokoľvek z toho v praxi, sa mi zdalo holou utópiou.

Preto pre vás, pre všetky, ktoré stále ešte stojíte na brehu cyklickej rieky a bojíte sa vstúpiť plne do prúdu svojich premien, mám tu 7 praktických tipov a rád, ako môžete cykličnosť pomalinky, nenápadne, ale o to trvalejšie pevne a prakticky zakotviť vo svojom živote.


1. Sledujte svoj cyklus


Venujte nejaký čas tomu, že budete svoj cyklus pozorovať. Zatiaľ nemusíte nič iné robiť. Stačí len venovať každý deň chvíľu času zapísaniu svojich premien. K tomu vám môže pomôcť naša Cyklická mapa.

Čo sa stane, keď budete svoj cyklus pozorovať? Najmä zistíte, že ste naozaj cyklické. Že sa vám naozaj opakujú stavy, schopnosti, situácie, či nálady pravidelne každý mesiac, plus mínus deň či dva. To vám umožní začať svojmu cyklu dôverovať.

Okrem toho pravdepodobne zistíte, čo vám kedy ide skvele - a že sa na to môžete spoľahnúť. A tiež si overíte, že keď vám niečo nepôjde, že je možné to jednoducho nechať na tú dobu, kedy vám to pôjde najlepšie. Zistíte, že sú doby, kedy ste unavené, ale rovnako tak budete mať vo svojej cyklickej mape čierne na bielom, že sú doby, kedy sa nezastavíte, všetko sa vám darí a odsýpa, nechýba vám energia a všetko hravo doženiete.

Mám pre vás ešte jedno odporúčanie. Skúste sa takto pozorovať tri alebo štyri mesiace, aby ste skutočne získali istotu, že sa vám toto všetko v rámci cyklu opakuje. Dlhšia doba pozorovania navyše zaručí, že sa stanete ešte pozornejší aj k najmenším premenám - až sa nakoniec stane, že mapu nebudete potrebovať, a napriek tomu budete schopné presne vedieť, ako si podľa svojho cyklu plánovať svoj život doma aj v zamestnaní.

2. Priznajte si, že ste cyklické a prijmite to


Toto je vec, ktorá je veľmi drobná a pritom zásadná. A nevyžaduje veľa. Len si pohovoriť sama so sebou.

Dobre, spoločnosť a najmä ja sama som si doteraz tvrdila, že mám mať stále plno energie a že nemám mať výkyvy. To som si hovorila. Ale už si to nehovorím.

Pravda je, že všetci musíme odpočívať. Aj tí najlepší športovci po pretekoch odpočívajú. Aj môj mozog musí niekedy vypnúť, aby som mohla zase vymýšľať nové a skvelé veci. Je to ok, že na tom nie som stále rovnako. Že mám čas, kedy som dynamická a dobu, kedy chcem odpočívať.

Tieto premeny sú vlastne veľmi krásne, pretože vďaka nim sa neustále mení aj môj život, a to je skvelé. Priznávam si, že som cyklická - a že chcem byť cyklická. Som ochotná akceptovať svoje jasné fázy - aj svoje fázy takzvane temné. To všetko som ja a ako taká sa prijímam. Som žena - som cyklická."

3. Zbavte sa hanby a komunikujte


Tento bod už tak jednoduchý nie je, ale je nemenej zásadný. Stále sa stretávam vo svojej lektorskej praxi s tým, že keď vyslovím slovo menštruácia, mnoho mužov i žien okamžite odvráti pohľad a tvári sa, že sa ich to netýka. Ale týka, týka, týka!

Menštruačný cyklus je cyklus hormonálnych premien v ženskom tele a ako taký je s nami prítomný každý deň, každú hodinu, každú minútu. A to či už sme ženy, alebo muži - pretože všetci muži majú okolo seba nejaké ženy.

Zoberiete aj odvahu a začnete na rovinu komunikovať o svojich hormonálnych premenách so svojím okolím, či už je to partner, deti alebo kolegyne a kolegovia v zamestnaní, garantujem vám, že sa vám veľmi uľaví. A čo viac - uľaví sa aj všetkým okolo vás. Pretože oni to riešia tiež, len sa neodvážia o tom hovoriť - alebo možno nevedia, že mnoho ich problémov pramení z výkyvov hormónov a že je možné sa od nich jednoducho odnaučiť.

Skúste to nenápadne. Nemusíte používať slovo "menštruácia". Hovorte o cykle, o premenách energií a nálad, o zvýšených schopnostiach. Ukážte im knihu Cyklická žena - je v nej totiž mimochodom aj kapitola pre mužov!

4. Strážte si potreby jednotlivých fázach


Ak budete pozorovať svoj cyklus, zistíte, že v každej jednotlivej fáze máte určité potreby, ktoré keď naplníte, cítite sa jednoducho skvele a dobíja vám to energetické aj emočné baterky.

V dynamickej fáze si doprajte veľa fyzického pohybu i najrôznejších výziev.

image

Pustite sa do nových vecí, na ktoré ste si zatiaľ netrúfli. Konajte, behajte, buďte v akcii - a netrápte sa neumytým riadom alebo nevypranou bielizňou, to napravíte o týždeň.

 

V ovulačnej fáze si doprajte starostlivosť o seba samú. Vyhraďte si čas na to ísť do spoločnosti - ale tiež na to byť so svojimi deťmi a so svojím partnerom. A naučte svojho muža, aby vám v tejto fáze hovoril, že vás má rád. Potrebujete a chcete to počuť. A netrápte sa tým, že sa vám nechce sedieť pri počítači. To si vynahradíte za týždeň.

V predmenštruačnej fáze si doprajte predlžujúce sa okamihy samoty. Nachystajte si úlohy, ktoré potrebujete dokončiť a pustite sa do nich. Odmenou vám bude skvelý pocit, že veci doťahujete do konca a že sa posúvajú. Ale už si tiež strážte, koľko energie vydávate von. Chodievajte viac na prechádzky a venujte sa tvorivým feng-shui úpravám bytu.

V menštruačnej fáze je "only one must", iba jedna zásadná vec, ktorú musíte - a to odpočívať. Keď vám to okolnosti, okolie, zamestnávateľ, či povinnosti nedovolia robiť tak, ako by ste si ideálne predstavovali, skúste drobné kroky: Ísť o hodinu skôr spať. Neísť nakupovať, v chladničke sa určite ešte niečo nájde. Nechať nejaké povinnosti na manžela a na deti - budú mať aspoň pocit, že sú doma niečo platní, pretože inokedy im to my, dokonalé matky, nedovolíme. Prehodnoťte, či naozaj musíte na všetky stretnutia, alebo či by šlo niečo zrušiť. Neplánujte si na tento čas aktivity, ktoré vyžadujú vašu prílišnú angažovanosť vo vonkajšom svete.

5. Užívajte si to


Tento bod súvisí s cykličnosťou zdanlivo okrajovo, a pritom úplne jednoznačne. Dovoľte si sa položiť do rieky cykličnosti, odovzdať sa prúdu vašich premien a objavovať každý deň ich krásu - a krásu seba samej ako ženy. Verte mi, pozorujem svoj cyklus už pekných pár rokov, a napriek tomu ma neprestáva prekvapovať, fascinovať a napĺňať úžasom i vďakou.


S každým novým cyklom, s každým novým mesiacom pri sebe objavujem nové schopnosti, nové dary tej či onej fázy. Ako sa ja vyvíjam, vyvíja sa aj môj cyklus. Skôr som neznášala a nenávidela svoju predmenštruačnú a menštruačnú fázu, teraz je milujem. Skôr som bývala v predmenštruačnej fáze unavená a frustrovaná, teraz som po väčšinu času (ak si strážim bod 4 :-) veľmi efektívna, radostná, spokojná a neuveriteľne kreatívna.

6. Buďte kreatívne, vezmite to ako hru


Tá pani, čo mi v Plzni kládla tú záludnú otázku, mala pravdu. Nie je jednoduché žiť cyklicky v tomto svete. To priznávam aj ja. Tento svet na to ešte nie je pripravený. Ale o to je to pre nás zaujímavejšia výzva.


Vezmite život v cykličkosti ako hru. Ako si môžem každý mesiac v menštruačnej fáze o niečo viac oddýchnuť? Ako si môžem každý mesiac viac užiť svoju ovulačnú fázu so svojím partnerom? Ako môžem byť efektívna vo všetkých fázach? Ako môžem vďaka rešpektovaniu cyklickosti zvládať oveľa viac ako predtým?

Buďte kreatívne. Buďte tvorivé a vynaliezavé. Hrajte sa a robte si srandu. Spájajte nespojiteľné. Prekonávajte samy seba v tom, že sa odvážite robiť veci, ktoré ste nikdy neskúšali. Pracujte so svojimi novoobjavenými schopnosťami. Hľadajte ďalšie veci, ktoré vám v danej fáze idú. A odpúšťajte si, keď vám niečo nejde. Ten čas príde - pozri bod 1. :-)

Ja napríklad tento Blogový článok píšem v lese pri Dobčice, na veľkonočnú nedeľu - viď ilustračné fotografie. Celý deň sa mi nechcelo písať, hoci som dobre vedela, že nedeľa je čas, kedy pravidelne svoje články posielam. Dalo by sa povedať, že som to odkladala na poslednú chvíľu. A však som si bola istá, že dnes spoľahlivo zafunguje moja extrémna tvorivosť predmenštruačnej fázy (viem to, pozorujem sa - bod 1).

A potom mi došlo, že môžem spojiť príjemné s užitočným, a tak som si tentoraz pridala do batohu notebook a vyrazila vyvenčiť psa. A ešte som ani nedošla na miesto, kde som chcela písať, už mi v hlave zvonili prvé vety textu. Teraz som úplne spokojná. Som tu sama, v lese, v tichu, len vtáky veselo spievajú a sem tam zabzučí čmeliak. Svieti slnko, je nádherne a ja sa venujem tomu, čo milujem, písaniu. Odpočívam, relaxujem - a pritom pracujem. A ako to dopíšem, pôjdem si ešte zabehať.

Naplňujem potreby svojej fázy úplne bezo zvyšku a vďaka tomu sa cítim skvele.

7. Robte malé kroky a chváľte sa


Posledný tip je tiež úplne zrejmý, často sa nám však nedarí realizovať. Táto rada znie: Neponáhľajte sa.

Netlačte sa nikam, kde by ste chceli byť, ale ešte tam nie ste. Aj poznávanie svojej cykličnosti nejakú dobu trvá, praktické rešpektovanie toho, čo si máte v ktorej fáze strážiť alebo naopak čo je ideálne robiť či nerobiť.

Možno sa vám nepodarí nájsť si čas na odpočinok tak, ako chcete. Nevadí. Akonáhle si to uvedomíte, skúste vymyslieť, ako to môžete napraviť teraz hneď, za hodinu, dnes večer, zajtra alebo budúci mesiac. A keď sa to nepodarí, nič sa nedeje, za mesiac budete mať ďalšiu šancu.

Buďte trpezlivé - ako samy so sebou, tak sa svojím okolím. Choďte malými drobnými krôčikmi. Ako voda, ktorá tisíckami maličkých kvapiek postupne úplne zmení svoj tok, premiestni veľké balvany alebo vyhĺbi kaňon. To je sila malej, ale trvalej akcie. Skúšajte to každý deň, pomaly, postupne a vytrvalo, jedna drobnosť za druhou.


A garantujem vám, že keď sa za pol roka alebo za rok obzriete, budete sa diviť, ako sa váš život zmenil. K lepšiemu. Budete oveľa spokojnejšia, viac v pohode a v pokoji, budete toho o veľa viac stíhať s vynaložením o veľa menej úsilia. Mnoho vašich vnútorných stresov sa úplne vyparí.

Toto všetko sa stane, keď sa rozhodnete žiť tak, ako je vám skutočne prirodzené - po žensky, cyklicky.


autor: Dana-Sofie Šlancarová
zdroj: www.cyklickazena.cz

diskusia k článku

články, ktoré sa Vám budú páčiť

partneri