V rytme svojej túžby

Mužská skupina

ďalší
článok
Môžu muži porozumieť ženám?
Článok

Môžu muži porozumieť ženám?

kategórie: Vzťahy, Tipy a rady, Intimita, Sex a sexualita, Ženy, Osobný rozvoj, Muži |
publikované: 13.03.2016 | autor: Dana-Sofie Šlancarová

"Ešte včera bolo všetko úplne v pohode - a dnes je úplne všetko zle! Čo sa jej stalo? Čo som urobil zle?”

Túto otázku sme dostávali v projekte Cyklická žena od mužov tak často, že vznikla kniha, ktorú sme nazvali Návod na ženy.

Čo sa teda vašej žene stalo, že ešte včera všetko brala úplne v pohode a dnes na to isté reaguje úsečne a podráždene?

Na vine sú hormóny. Ešte včera prevládali v jej tele iné hormóny ako dnes a vďaka tomu vaša žena inak vníma svet. A hladiny ženských hormónov sa premieňajú každý deň, čo znamená, že vaša žena je iná každý deň. A to môže byť dobrá správa, aj zlá správa.

Zlá správa je to väčšinou v prípade, že si žena nie je vedomá toho, ako ju hormóny prirodzene ovplyvňujú (a že sa tomu nedá vyhnúť, ani keď berie antikoncepciu). Pokiaľ si žena však je vedomá, ako sa pravidelne premieňa a dokáže so zmenami svojich nálad, energií, zvýšených schopností, chuťou i láskyplnosťou adekvátne popasovať, potom je to skvelé, pretože ju už nič neprekvapí - a nebude prekvapovať a vyvádzať z miery ani svoje okolie.

Najlepšie však je, keď s týmito cyklickými procesmi vedia zaobchádzať aj muži. Keď ich tiež poznajú. Keď vedia, v akej fáze sa žena práve nachádza a čo to znamená. Keď vedia, čo majú v akej fáze robiť a ako môžu so ženami komunikovať - aby obe strany dosiahli svoje a obe strany boli spokojné.


Kniha Návod na ženy


Učí mužov, ako fungujú ženy a ako je možné s nimi vychádzať vo všetkých oblastiach každý deň v mesiaci. Ženská nevyspytateľnosť je totiž len zdanlivá - v skutočnosti sa totiž hádky väčšinou opakujú pravidelne, raz za mesiac, v období zvanom predmenštruačná fáza - a existuje pár veľmi jednoduchých pravidiel, ako sa ich zbaviť - hádok, nie žien ;-)

Kniha Návod na ženy všetko vysvetľuje veľmi zrozumiteľne, jasne a jednoduchou formou - v knihe nájdete aj komiksové ilustrácie, grafy a jasné prehľady toho, aká žena v ktorej fáze je a čo muž má alebo nemá robiť.

image

Prečo žena práve nemá chuť na milovanie, ale ako je možné ju naladiť, aby ju mala každý deň v mesiaci a znovu sa prebudila jej vášeň.

 

A pretože ďalšími témami, ktoré hýbu svetom a súvisia s cyklickosťou, sú sex a antikoncepcia, nezabudli sme ani na ne: Ak vás zaujímajú otázky, čo robí antikoncepcia s vnímaním ženy, s jej telom a chuťou na sex, nalistujte si uvedenú kapitolu. A ak vás zaujíma, prečo žena práve nemá chuť na milovanie, ale ako je možné ju naladiť, aby ju mala každý deň v mesiaci a znovu sa prebudila jej vášeň, aj to v knihe nájdete.

Navyše na svete už existujú muži, ktorí už cyklicky žijú - pretože vedľa seba majú cyklické ženy. V knihe Návod na ženy vám prinášame aj ich autentické príbehy.

A ak si ženy pri čítaní tohto článku hovorili, že kniha nie je pre nich, nie je to pravda. Knihu sme písali pre ženy, ktoré sa v nej budú spoznávať na každej stránke, aj v príbehoch, ktorými je kniha pretkaná. Ak sa s cyklickosťou ešte nestretli (ešte nečítali knihu Mirandy Gray Cyklická žena) a chcú získať rýchly prehľad, stačí, aby si nalistovali poslednú kapitolu v knihe, ktorá je určená priamo pre nich.


A náš obľúbený úryvok z tejto knihy? Asi kniha celá ;-))

Tak tu aspoň kúsok o dôvodoch krízi v predmenštruačnej fáze:

Podstatou a dôvodom väčšiny kríz v predmenštruačnej fáze je zmenená perspektíva vnímania ženy. To, čo sa jej doteraz zdalo normálne a v pohode, zrazu vidí veľmi kritickým okom. V tejto fáze u nej navyše nefungujú hormóny nadhľadu a pohody ako v predchádzajúcej ovulačnej fáze, ale naopak má tendenciu všetko vnímať veľmi fatálne a pesimisticky.

Do tejto chvíle žena žila v hormonálnom presvedčení, že všetko na svete je v poriadku a neexistujú problémy väčšie ako komáre a nič netreba nijako zvlášť riešiť. Po nástupe predmenštruačnej fázy, s ktorou je spojená výrazná hormonálna zmena, však zrazu žena získa nadkritické oko, ktoré jej ukazuje, že zle je úplne všetko a že všetky problémy sú veľké ako mrakodrapy na Manhattane a teda neriešiteľné. A navyše - tie mrakodrapy sa na ňu zrejme do piatich minút zosypú.

Žena sa v tejto fáze cítia zahltená a ohrozená, a preto má tendenciu reagovať precitlivene.

Sofia hovorí: "Keby som sa mala pokúsiť priblížiť mužskému vnímaniu tieto stavy, ktoré väčšina žien zažíva pri prechode do predmenštruačnej fázy, povedala by som to asi takto: Predstavte si, že v dynamickej aj ovulačnej fáze ste veľký borec, čo má úžasného bimbasa a vôbec o sebe nepochybuje. A potom zrazu príde deň, kedy sa doslova z minúty na minútu a bez najmenšej príčiny vidíte ako úplný doživotný looser, ktorý má ten naj naj najmenší penis na svete - pričom zároveň viete, že ani plastická operácia vám nepomôže. Vaša situácia je úplne neriešiteľná a neúnosná. Alebo vám to tak aspoň pripadá."

Z prímeria je tiež zjavné, že veľkosť problému (penisu) sa nezmenila. Jediné, čo sa medzi jednotlivými fázami zmenilo, je - ako už sme povedali - vnímanie.

VÄČŠINU ČASU VIEM, ŽE MÁM veľký penis A NIČ neriešim - A POTOM MÁM Z ničoho nič NARAZ POCIT, ŽE HO MÁM NAJMENŠÍ NA SVETE.


Dana-Sofie Šlancarová a Erik Hutter. Podnikatelia, spisovatelia, životní partneri, koučovia, autori knihy Návod na ženy.

Spolupracujú na projektoch Cyklická žena® (www.cyklickazena.cz), Pre vedomý život .cz (www.provedomyzivot.cz) alebo Cesty vášne (www.cestyvasne.cz).


PS: A ešte jedna dôležitá poznámka: Pretože sa nás taktiež rada ľudí pýtala, ako by bolo možné mať všetky tieto zásadné informácie o ženskej cykličnosti každý deň na očiach, vznikli tieto "cyklické magnety" - guľatý pre ženy a kosoštvorcový pre mužov. Magnety sú skvelou pomôckou ako pre ženy, ktorým pripomínajú, aká je práve ich fáza a čo im pôjde a čo by si naopak mali strážiť, tak pre mužov, ktorým zase podávajú na prvý pohľad jasnú informáciu, čo môžu od ženy čakať a čo majú alebo nemajú robiť :-) Magnety sa so svojimi textami vzájomne dopĺňajú.

A ako s nimi zaobchádzať? Dať ich na chladničku alebo na pracovný stôl a poprosiť ženu, aby nimi otáčala podľa svojej aktuálnej fázy - tá je vždy hore.


autor: Dana-Sofie Šlancarová

diskusia k článku

články, ktoré sa Vám budú páčiť

partneri