Jednorožec alebo 10 minút pre seba?

Sexuálne zdravie

ďalší
článok
Ako milovať svoje telo
Článok

Ako milovať svoje telo

kategórie: Zdravie, Tipy a rady, Intimita, Ženy, Láska, Dotyk |
publikované: 03.01.2016 | autor: Mgr.Denisa Ř.Palečková,CSB

K tomuto článku ma inšpiroval dotaz jednej veľmi krásnej ženy - ako mať viac rada sama seba. Píše:

"Rada by som sa opýtala na niečo, čo riešim už vlastne naozaj dlho. Dá sa nejakým spôsobom naučiť sebaláska? Myslím tým kontakt s vlastným fyzickým telom? Myslím, že som na sebe už urobila veľký kus práce, som schopná sa na seba usmiať do zrkadla a pochváliť sa za to, aká som krásna - tak trochu metóda tisíckrát opakovaná lož sa stane pravdou, alebo snažím sa presvedčiť nejakú časť samej seba o veci, o ktorej som vlastne presvedčená, ale ktorá stále vysúva na povrch staré predsudky. Rada by som sa naučila milovať seba samu aj s vecami, ktoré momentálne považujem za chyby. Proste so všetkým, čo ku mne patrí a hlavne by som si veľmi priala zcitliviť svoje telo... "

Podobné pocity trápi mnoho žien, ktoré sa vo výsledku cítia nepohodlne vo svojej koži - a pochopiteľne sa toto odráža aj v intímnom prežívaní a vzťahoch.


Je niečo iné, pochváliť sa pred zrkadlom, aká som krásna a opakovať si to. Má to svoj význam a je to dobré, ale moja skúsenosť je, že ešte ďaleko silnejšia a rýchlejšia cesta je cez TELO A DOTYK. Dotyk sama sebe, aj dotyk od niekoho druhého.


Prvá je praktickejšia v realizácii, pretože sme so sebou stále a do svojho dňa môžeme zahrnúť rituál láskavého, láskyplného dotyku sama sebe. Kúpiť si hebký olej alebo pleťové mlieko s vôňou, ktorá je nám príjemná. Alebo si vytvoriť vlastný olej so zmesou aróma olejčekov, ktoré máme rady. Jazmín, ruža,... A naozaj kvalitný, príjemný olej. Už táto príprava v nás ukotvuje, že máme svoju hodnotu a zaslúžime si niečo dobré. No a potom sa natierame olejom, či krémom nie s rutinou, aby sme hydratovali kožu, ale aj s veľkou starostlivosťou a láskou. S pozornosťou ku každej časti tela: ruky, nohy, zápästia, bruško, paže, krk... A spolu s tým si môžeme predstaviť, ako do svojho tela vtláčame lásku. Môžeme si do toho aj opakovať "Mám sa rada" alebo hovoriť sama sebe "Mám Ťa rada ..." - oslovovať sa pritom vlastným menom - a naozaj to preciťovať. Keď to robíme "správne" a naša téma je neprijatie sama seba, tak sa pritom často objavia rôzne rušivé pocity: netrpezlivosť, pocit že to nemá zmysel, neskôr hoci zlosť a smútok a plač... Často kombinácia všetkého... Dôležité je vytrvať, zhlboka dýchať , CÍTIŤ, CÍTIŤ, CÍTIŤ - dovoliť si naplno cítiť všetko, čo sa objavuje. Dovoliť si plač, dovoliť si smiech, dovoliť si čokoľvek, čo je prítomné. Tým svoje telo a svoju bytosť oživujeme a postupne viac a viac prijímame. Dostávame sa tak do prúdu života, do stredu seba samého.

Teda prvý krok je lásky-plný dotyk seba samého - svojho tela sa dotýkame s maximálnou starostlivosťou a láskou a nehou. Ak máme pocit, že niektoré časti nás samých nie sú dosť lásky-hodné, venujeme sa im obzvlášť, tak dlho, kým náš odpor nerozpustí plač a následná úľava sebaprijatia a rastúcej hrejivej podpory samej seba.


Odtiaľ sa potom môže začať rozvíjanie sebapotešenia. Rozkoš v tele je jeden z najúčinnejších liekov na všetko!image

Dôležitý je aj dotyk na prsiach - to je v oblasti srdca, zóny lásky a citu. Rovnako tak je pre nás ženy dôležité BRUŠKO - miesto spojené s citmi a vzťahmi. Tu sa dotýkame s veľkou pozornosťou a láskou.

 

Ale nepreskakujeme hneď k myšlienkam na vzrušenie a orgazmus a na to, ako by to "malo" vyzerať a čo my by sme "mali" prežívať. Skrátka a jednoducho sledujeme, čo je nášmu telu príjemné. Aký typ dotyku, kde, jemný alebo pevný, rýchlejší alebo pomalší... Pristupujeme k tomu so zvedavosťou výskumníčky a hľadáme, čo v nás rozvíja príjemné pocity. To navyše nie je dané raz a navždy, ale v závislosti na našej nálade, dni, fáze mesačného cyklu... Niekedy dávame prednosť tomu, inokedy onomu typu dotyku.


Môžeme robiť aj ďalšie veci:

LIEČIVÁ ŽIARA

Predstavovať si, že z našich dlaní prúdi láska, napríklad formou žiarivého, zlatistého svetla a zaplavuje celé naše telo. A z nášho tela potom žiari do celého sveta, na všetko a všetkých okolo.

VĎAČNOSŤ

Uvedomovať si, ako zázračné je naše telo. Koľko funkcií každú minútu a sekundu nášho života plní. Čo nám umožňuje. Že s nami chodí, chytáme a dotýkame sa rukami, cítime, vidíme, dýchame, tlčie nám srdce, čucháme vône, ochutnávame... Rukami ďalej môžeme tvoriť, dávať, objímať a hladiť... Bruško nám umožňuje cítiť a dokonca vytvárať nový život...

Nesmierne silné je aj to, keď tento láskyplný, vedomý typ dotyku môžeme prijímať od niekoho druhého.

Ženský dotyk má veľmi liečivú kvalitu, posilňujúcu naše vlastné ženstvo, ukotvenie v sebe a navyše pocit hlbokej podpory a vzájomného porozumenia. Liečivý dotyk ženy žene je veľmi vyživujúci a posilňujúci. Keď organizujem ženské semináre, rada zahŕňam aj to, ako sa navzájom ako ženy môžeme podporiť dotykom. Niekedy môžeme mať pocit, že je to dotyk ako od matky alebo sestry, spriaznenej duše. Keď sa to deje v bezpečnom rámci plnom dôvery a otvorenosti, má nesmierne liečivú a ukotvujúcu silu.

Podobne mocný vplyv má aj dotyk od mužov - ak je vedomý a láskyplný. Základom je, prijímať ho s otvorenosťou, zhlboka dýchať, púšťať tú lásku a rešpekt do seba. Ak samy seba nemáme radi, naše telo bude mať tendenciu sa napnúť, vrtieť, stlmiť dych... Vedome však prechádzame cez tieto tendencie do otvorenia sa, rozšírenia sa... Často po chvíli poľavia naše obranné mechanizmy a my sa tej láske a hrejivosti v dotyku otvárame a nechávame naše telo, aby sa nasýtilo.

Rastúca radosť v tele potom viac a viac rozpúšťa všetky naše zovretia a sebaodmietania, telo nám potom tancuje radosťou, žiarime a pripadáme si krásne a akoby zamilované - pretože sme dovolili, aby naším telom prúdila láska. A nie je to láska k nejakej druhej konkrétnej osobe, nemyslím tým romantickú zamilovanosť, ale jednoducho sme dovolili láske, aby voľne prechádzala naším telom - do nás, cez nás a odtiaľ potom tiež obdarovávali druhých.

Spomínam si na jednu zo zákazníčok Tantra Spa, ktorá keď po masáži vyšla na ulicu, tak samou radosťou doslova tancovala. To nie je nič nezvyčajné!

No a potom už si len zvykáme, aké to je a "trénujeme" sa v tom, aby sme tento pocit lásky a radosti vo svojom tele udržiavali stále. Nepotrebujeme k tomu navyše ani stáleho partnera alebo milenca, je to vrodená schopnosť nášho tela, prežívať túto intenzitu blaženosti, keď sa tomu správne otvoríme.

Rastúca citlivosť tela prichádza spolu s tým, ako sa viac uvoľňujeme a "rozmrazujeme" stiahnutie, ktoré sme si v sebe vytvorili cez rôzne zranenia - tým môže byť napríklad aj niečia hlúpa poznámka k nášmu vzhľadu v detstve či dospelosti a podobne. Často tento prerod prebieha aj cez slzy bolesti a následnej úľavy - sú liečivé, sú súčasťou nášho otvárania sa.

Ako hovorí učiteľ a autor David Deida, ženskou praxou osobného rozvoja je prax potešenia. Potešenie v zmysle roztancovanej, lásky-plnej radosti v tele i na duši. To je aj najväčší dar pre naše okolie - partnerov, rodinu, priateľov. V radosti a potešení prúdi cez naše telo najviac lásky. A navyše sme tak aj inšpiráciou pre ostatných - vďaka nášmu príkladu získajú aspoň príchuť toho, aké to je - a že JE možné, byť v radosti a láske. Teda tieto kroky k sebaprijatiu a rozvíjanie lásky k sebe sama robíme nielen pre seba, ale má to veľký úžitok aj pre ostatných - naše okolie, našich partnerov (ktorí sú viac než šťastní, keď ich žena žiari spokojnosťou), naše deti (ktoré sa od nás spontánne učia žiť v láske k sebe i druhým) a mnoho ďalších...

autor: Mgr.Denisa Ř.Palečková,CSB
zdroj: www.denisaarichard.cz

diskusia k článku

články, ktoré sa Vám budú páčiť

partneri