Kedy je ten správny čas?

Dovoľte si to!

ďalší
článok
3 málo známe faktory,ktoré ovplyvňujú vzťah
Článok

3 málo známe faktory,ktoré ovplyvňujú vzťah

kategórie: Vzťahy, Nežnosti, Láska, Dotyk |
publikované: 27.12.2015 | autor: Mgr. Martin Lajprík

Naše vzťahy aj pocity, ktoré počas nich zažívame sa časom menia. Každý z nás už zažil tranz prvej lásky, alebo nepríjemné pocity, keď to vo vzťahu škrípe. Málokto ale vie, ako s pocitmi, ktoré vo vzťahu zažívame, môžeme pracovať. V tomto článku nájdete tri tipy, ktoré do vzťahu môžu vniesť viac nežnosti.


Nájsť si miesto je dôležité

Čo má spoločné priestor, v ktorom si užívate nežnosti s vašim vzťahom? V skutočnosti veľmi veľa. Len sa zamyslite... Ako sa cítite, keď si predstavíte príjemnú teplú vírivku s výhľadom na hviezdnu oblohu, do ktorej môžete vkĺznuť a vychutnávať si vychladené šampanské? A ako sa naopak cítite, keď si predstavíte preplnený autobus, v ktorom sa kĺžete v 30 stupňových horúčavách? Predpokladám, že pocity, ktoré vyvolali tieto predstavy, sú diametrálne odlišné. Ako to ale súvisí s nežnosťou?

Určité miesta v nás vyvolávajú určité pocity. Preto sa zamyslite nad tým, na akých miestach sa venujete so svojim partnerom práve nežnostiam. Niektoré miesta skrátka nie sú pre nežnosti vhodné. A vôbec sa to nedá zovšeobecniť, pretože každý má odlišný meter. Ak si chcete vniesť do svojho vzťahu viac nežnosti, mali by ste vedieť, aké miesta sa vášmu partnerovi/ke spájajú práve s nežnosťami?

„Ok, ale načo mi to bude?“

Tak napríklad obývacia izba, ktorá slúži k sledovaniu televízie, nemusí byť vhodným miestom na vzájomné nežnosti. Toto miesto sa v hlave partnera môže automaticky spájať so zameraním pozornosti smerom von, pozorným počúvaním a nehybným sledovaním. A nehybné sledovanie a uprená pozornosť nejde dokopy s nežnosťami, ale s futbalom. Problém je v tom, že naše telá si po určitom čase spájajú naše nálady s miestami, kde ich zažili. Ak sa v posteli často hádate, nemôžete sa diviť, že si potom k sebe v posteli neviete nájsť cestu. Ak si vaše telo zvykne na spanie pred televízorom, v posteli až tak ľahko nezaspíte. Ak v posteli zasa pracujete, bude problém tam oddychovať.

Ak chcete vedieť svoje telo automaticky naladiť do nežného režimu, nájdite si na to konkrétne miesto. Ak budete k sebe nežní na jednom konkrétnom mieste, vaše telo sa na to naučí. Kedykoľvek sa ocitnete na tomto mieste, automaticky sa začnete cítiť inak, veci budú mať hladší priebeh a vy si to budete môcť viac užiť. Potrebujete na to mnoho opakovaní, ale za pokus to stojí. A navyše, čím rýchlejšie a lepšie sa viete dostať do nálady na nežnosti, tým ľahšie to pre vás bude, kdekoľvek sa budete nachádzať.

image

Ak chcete vedieť svoje telo automaticky naladiť do nežného režimu, nájdite si na to konkrétne miesto. Ak budete k sebe nežní na jednom konkrétnom mieste, vaše telo sa na to naučí.

 

Vzájomné predstavy o partneroch

Aké máte predstavy o vašom partnerovi? Je to dôležité, pretože ľudia robia v predstavách jedu zásadnú chybu. To je, že čím dlhšie sú vo vzťahu, tým horšie sú ich predstavy o partnerovi. Kým na začiatku si partnera predstavujú cez „ružové okuliare“ časom ho vidia cez šedý filter. Pritom to, ako si partnera predstavujeme v našej mysli je priamo úmerné tomu, ako ho aj naozaj vnímame. Dáva to zmysel, pretože ak si predstavujeme nášho partnera v pozitívnom svetle a vnímame jeho pozitívne vlastnosti, viac sa na neho tešíme. Viac si ho vážime, rešpektujeme a spoločne strávený čas je odmenou. Ak ale tieto pozitívne predstavy v našej mysli zmenšíme a pošleme ich od nás preč, stratia svoju silu. Ak ich navyše nahradíme spomienkami a predstavami na vzájomné hádky a vybavíme si partnerove chyby, nečudo, že vášeň zmizne.

Predstavte si teraz vo svojej mysli seba a svojho partnera. Predstavte si, že ste k sebe nežní. Ak si to ani neviete predstaviť, máte problém. Ak je vaša predstava nejasná, malá, čiernobiela a niekde v diaľke, asi si nežnosti príliš neužívate. Ak si chcete niečo užiť, najskôr si to musíte vedieť predstaviť. A musíte si to vedieť predstaviť tým správnym spôsobom. A môžete to spraviť teraz hneď. Stačí ak svoju predstavu o nežnosti vo svojej hlave zväčšíte, pridáte do nej výraznejšie farby a priblížite k sebe.

Veľké predstavy, ktoré sú plné farieb a vidíme ich, ako by sme tam boli, sú spojené s výraznými pocitmi. Malé predstavy s vyblednutými farbami niekde v diaľke vyvolávajú nevýrazné pocity. Ak máte vo svojej hlave prebytok nevýrazných predstáv o svojom partnerovi, časom ho budete aj tak vnímať. Ak si budete partnera a to, čo s ním robíte predstavovať ako by to bolo na filmovom plátne, s filmovými efektami a špičkovým zvukom, budete to tak aj prežívať.

Ak chcete mať vo vzťahu viac nežnosti, predstavujte si ako ich s partnerom robíte. Dajte zbohom spomienkam na hádky, pošlite ich do diaľky a zmenšite ich. Príjemné predstavy o vašej polovičke urobte veľké a žiarivé a uvidíte, ako sa zmení aj váš partner!


Nekonečné dialógy

Dajte si pozor na to, ako sa so sebou rozprávate. A nie, nemyslím to, ako sa rozprávate so svojim partnerom. Dajte si pozor na to, ako sa rozprávate sama so sebou! Áno, každý z nás vedie vo svojej hlave dialógy samého so sebou. Ak si myslíte, že vy taký hlas vo vnútri svojej hlavy nemáte, myslím práve ten hlas, ktorý číta tento text. Ak by ste ho tam nemali, nevedeli by ste totiž čítať.

No a tento hlas, napriek tomu, že si to vždy neuvedomujete rád komentuje. A komentuje všetko okolo vás. Aj vášho partnera.

A to môže byť problém. Pri vnútornom dialógu platí ten istý princíp ako pri predstavách. Ak o svojom partnerovi v duchu hovoríte pekné veci, pekným tónom, nie je to problém. Ak sa mu ale v duchu vysmievate, odsudzujete, karháte, alebo nadávate, radšej s tým prestaňte. Všimnite si, aké zvuky sú vo vašej hlave, keď si užívate nežnosti. Je tam príjemné mhhh, alebo je tam vyčítavý hlas vašej mamy? To ako na seba budete hovoriť v týchto situáciách, bude tiež ovplyvňovať to, ako si to užijete.

Príliš veľa rečí v situácii, v ktorej slová netreba, je hlúposť. A je jedno, že sú to len reči vo vašej hlave. Ak teda neviete hlas vo vašej hlave vypnúť ani pri nežnostiach, zmeňte ho. Zmeňte tón hlasu, urobte ho príjemnejším pre danú situáciu. Môžete ho napríklad zmeniť na príjemnú hudbu, ktorá vás uvoľní. Alebo si môžete rovno pustiť hudbu, ktorá hlas vo vašej hlave prekryje.

Niekedy postačí len bdelá pozornosť. Možno ani nepotrebujete veci vo svojej hlave meniť. Niekedy stačí vnímať aké sú vaše predstavy a ako o svojom partnerovi zmýšľate. A keď už to viete, prečo sa o to nepodeliť? Komunikujte, zdieľajte svoje pocity a myšlienky a určite nájdete vlastné spôsoby ako zlepšiť a budovať svoj vzťah. Veď napokon, ste na to dvaja!


Zaujal vás článok a máte otázky, ktoré by ste sa Martina radi spýtali? Urobte tak v našej PORADNI. Martin je vám k dispozícii aj na individuálne stretnutie, keď cítite, že chcete vaše otázky riešiť zásadnejšie, ako cez našu poradňu. Je možné vaše osobné stretnutie. Kliknite na tlačidlo "objednať sedenie" u Martina v našej PORADNI a my vám pošleme potrebné informácie, ktoré vás zaujímajú. Nejde o záväznú objednávku, tak sa pokojne ozvite.


autor: Mgr. Martin Lajprík

diskusia k článku

články, ktoré sa Vám budú páčiť

partneri